A nyár sokak számára a kerti mulatságok és a strandon töltött hétvégék évszaka. Nem árt azonban, ha védjük bőrünket a naptól, hogy jó egészségben élvezhessük a nyár adta lehetőségeket.
Óvatosan napozzunk
A napon akkor is leéghetünk, ha nincs túl nagy forróság. Bár súlyos esetben a bőr felhólyagosodik, a leégés általában nem számít veszélyes égési sérülésnek. A többszöri leégés ugyanakkor sok év távlatában növelheti a bőrrák kockázatát.
Együnk, igyunk és hűtsük magunkat
A rendkívüli hő és magas páratartalom túlterhelheti a szervezetet, különösen, ha túlhajszoljuk magunkat. Íme néhány óvintézkedés.
• Igyunk sokat. Akkor is, ha nem érzünk szomjúságot, hogy pótoljuk a folyadékveszteséget. A legjobb ital ilyenkor a víz. Kerüljük az alkoholt és a koffeint, mindkettő vízhajtó, és a megnövelt vizeletmennyiséggel folyadékot von ki a szervezetből.
• Együnk könnyű ételeket. A könnyű, hideg ételek, pl. a saláták a legjobbak. A lehető legkevesebbet használjuk a sütőt. Az izzadással elvesztett sót és ásványi anyagokat enyhén megsózott ételekkel és ásványvízzel pótoljuk – sótabletta használata azonban nem ajánlott.
Az idősebbek, a gyermekek, a túlsúlyosak, a cukorbetegek, az alacsony vérnyomásúak és a szívbetegek legyenek különösen óvatosak, amikor magasra szökik a hőmérő higanyszála. |
• Kerüljük a túlterhelést. Testmozgás közben rendszeresen iktassunk be szüneteket. Ha feltétlenül a szabadban akarunk mozogni, akkor kora reggel vagy estefelé menjünk ki, és maradjunk az árnyékban.
• Viseljünk könnyű, bő ruházatot. A világos színű, természetes anyagokból – különösen pamutból – készült ruhát a legalkalmasabbak. A baseballsapka vagy a szalmakalap a szemet is védi az erős napfénytől, és árnyékot biztosít az arcnak.
• Hűtsünk. Ha van légkondicionálónk, akkor használjuk.
Kánikulai tünetrendező
Az izzadás és a kipirulás része a szervezet természetes hűtési mechanizmusának. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a hőség árt szervezetünknek. Figyeljünk az alábbiakra.
• Hőkiütés. Foltokban megjelenő viszkető piros pöttyök. Az izzadás csökkentésével és bő, könnyű ruha viselésével elkerülhető.
• Hő okozta izomgörcs. Amikor izzadunk, az izmok ásványi anyagokat és sót veszítenek, következésképpen hajlamosabbak a fájdalmas görcsökre.
• Napszúrás. Tünetei az erős izzadás, szédülés, fejfájás, hányinger és néha eszméletvesztés
• Hőguta. A testhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 40 C-ot. Az izzadás alábbhagy vagy teljesen leáll, a bőr forró és száraz. Az érintett zavarttá válik, sőt eszméletét vesztheti, Fektessük le hűvös helyen, hívjunk mentőt, és nedves szivaccsal és ventilátorral próbáljuk hűteni.