Amikor a jégkorszaki gleccserek Alaszkában fokozatosan összezsugorodnak, átadják helyüket a növényeknek és az állatoknak.
A Glacier Bay (Gleccser-öböl) nyáron mindennap visszhangzik a gyakran ház nagyságú, lezuhanó jégtömbök robajától és csobbanásától. A jégtömbök az Alaszkai-öbölhöz tartozó Icy-szoros jeges vize fölé tornyosuló jégfalakról válnak le. A környék lassan kiszabadul a jég fogságából, felszínre kerülnek a kopár sziklák, a növények és állatok pedig visszafoglalják azt a területet, amelyet a mintegy 4000 évvel ezelőtti „kis jégkorszak” hódított el tőlük.
A Gleccser-öböl még nem létezett, amikor 1794-ben a brit George Vancouver kapitány Discovery nevű hajójával az Icy-szoroshoz érkezett. Csak egy 16 km hosszú és 100 m magas jégfalat látott, egy hatalmas gleccser végét. 85 évvel később John Muir amerikai természettudós és író már tágas öblöt talált itt. A jég 77 km-re visszahúzódott a hegyek felé.
KÉK BARLANG A gleccser jégpáncéljából olvadékvíz vájta ki ezt a barlangot, amely hamarosan beomolhat és rázuhanhat az alján lévő kőtörmelékre. |
NAPLEMENTE A VADONBAN A nap utolsó sugarai beragyogják a Glacier Bay "szűzi és légies szépségét", miként azt John Muir amerikai természettudós írta le. |
A jégtől megszabadult területen a tudósok tanulmányozhatják az élet visszatérésének fázisait. A felszínre került sziklákon először az ágak jelennek meg, előkészítve a terepet a moháknak és zuzmóknak. Aztán sárga magcsákók finom, sűrű szőnyege borítja be a gleccsertörmeléket, amelyben fellelhetők a jégkorszak előtti ősi erdők maradványai.
Fokozatosan kialakul a termőtalaj, amelyet a magcsákók gyökereiben lévő nitrogént lekötő baktériumok dúsítanak. Azután megjelennek a törpeegér bozótjai és a fűzfák, majd magasan föléjük tornyosulnak a nyárfák, végül a partokat számos helyen szegélyező luc- és hemlokfenyőerdők hódítják meg a területet. A növényzet kialakulása után felbukkannak a növényevő állatok, nyomukban a ragadozók, például a farkasok. Nyáron a gleccserek végéről leváló hatalmas jéghegyek biztosítanak költőhelyet a fókáknak. Egyik fajuk, a grönlandi fóka párzás idején ezrével gyülekezik a jégtáblákon. Sokféle madár is előfordul errefelé: az alkafélékhez tartozó lummák, lundák és maguk az alkák. Gyakori látogatók nyaranta az akár 14 m hosszúra is megnövő púpos bálnák, amelyek hatalmas ugrások után csobbannak az öböl vizébe.
ALASZKAI FÉNY Az Északi-sarkvidéken az északi fény vörös vagy zöld fénykévékkel világítja meg az éjszakai égboltot. |