Kísérteties formájú sziklák állnak a vad, zord tájon, ahol valamikor dinoszauruszok csörtettek át a mocsaras esőerdőn.
A Bisti homokdűnéi és kiszáradt folyómedrei között a természet gazdag fantáziájáról tanúskodó sziklaszobrok egy művészeti galéria benyomását keltik. Kar nélküli kőszörnyek egyensúlyozzák aránytalan fejüket vékony nyakukon. A hatalmas gombák mintha Alice Csodaországból szöktek volna meg, a furcsa oszlopok és hegyes csúcsok pedig akár Salvador Dali alkotásai is lehetnének. A szobrokat találóan vodunak nevezik; ez az afrikai szó „szellem”-et jelent. A szobrok között elszórva 80 millió éves kövületek hevernek: egy ciprus törzséé, pálmaleveleké és óriási dinoszauruszoké.
HOLDFÉNYES TÁJ A Bisti-kőrengeteg szellemszobrai szokatlanul csendes éjszakai tivornyázóknak tűnnek, fejükön viharvert sziklasapkával. |
A mocsár homokjában és agyagjában eltemetett állati csontok és növényi maradványok az évmilliók során homokkővé és agyagpalává alakultak. A rothadó növényzet fokozatosan tőzeggé és szénné változott át. A földlemezek mozgása és az éghajlati változások később a sziklák kiemelkedését és a magas és száraz fennsík kialakulását eredményezték. Aztán a szél és a felhőszakadásszerű esők a sziklákat azokká a „szellemekké” formálták, amelyek most benépesítik a Bistit, ahol napjainkig több mint 200 növény- és állatfaj megkövesedett maradványai kerültek a felszínre.
A Bisti-kőrengetegben a tudósok tanulmányozhatják a földtörténet egyik drámai fordulópontját. Az előkerült kövületek között dinoszauruszok és emlősök maradványai egyaránt megtalálhatók, jelezve, hogy vége a dinoszauruszok 140 millió éves uralmának, és megkezdődött a prémes, melegvérű emlősök korszaka.
PÁLMALENYOMAT Megkövült pálmalevél a Bisti-kőrengetegben. |
Szent föld
Később navahók telepedtek le ezen a területen. Miután más őslakos törzsek elűzték őket eredeti lakóhelyükről, a nomád navahók a Bisti felé húzódtak vissza, és 1850 környékén érkeztek a forrásokhoz. Hogannak nevezett, fából és földből készült kunyhókban laktak, és a közeli füves fennsíkon legeltették juhaikat. Ma a navahók szent földként tisztelik a Bistit. A gyógyító varázslatokhoz a Bisti színes homokjából készítenek homokképeket, és hagyományos ünnepeikre innen származó, krétaszerű, fehér anyagból kevert festékkel kenik be magukat.
VÍZI ÚT Kiszáradt patakmedrek |