A képzett szakember által, steril eszközökkel, higiénikus körülmények között végzett tetoválás viszonylag biztonságosnak tekinthető. Ne feledjük azonban, hogy a tetoválás maradandó, hiszen a művelet során tartós festékanyagot juttatnak a bőrbe. Eltávolítása ugyan megoldható, ám sokba kerül, fájdalmas, és gyakran az eredmény elmarad a várakozásoktól.
A tetoválásnak egyéb hátrányai is vannak. Egyes embereknél a bevitt festékek azonnali vagy később jelentkező, fájdalmas allergiás reakciókat válthatnak ki. A legsúlyosabb veszélyt azonban a nem megfelelően sterilizált tűk és a nem kellően higiénikus munkakörülmények jelentik, mivel ezek miatt súlyos fertőző betegségeket kaphatunk el (hepatitis B-t, AIDS-t). Mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI) során a tetoválással bevitt festékanyagokban lévő fémek égető fájdalmat és duzzanatot okozhatnak.
Nincs könnyű visszaút
A tetoválás során a festéket apró tűszúrások sorozatával juttatják a bőrbe, kb. két milliméter mélyre, és ezzel belülről színezik a bőrt. Az eljárás fájdalmassága a tetoválás helyétől, a minta nagyságától és a tetoválást végző ügyességétől függ. A beavatkozás után 7-10 napig tartó gyógyulási folyamat következik, amely idő alatt az érintett terület bevarasodhat vagy hámlani kezdhet. Nagyon fontos, hogy ezalatt tisztán és nedvesen tartsuk.
A tetoválások egy életre szólnak. Bár többféle módszert kidolgoztak az eltávolításukra, ezek eredményessége változó. Sok éven át csak a plasztikai műtét és a bőrabrázió volt a lehetséges megoldás. A műtét során kimetszik a tetoválást, majd a seb két szélét összevarrják. Az abrázió lényegében a bőr lecsiszolását jelenti: igen fájdalmas módszer, és a tetoválás helyén csúf sebhely marad.
Tetoválás után a bőr viszket vagy megduzzadhat; ez jelentkezhet rögtön vagy valamivel később is. |
Néhány szó a festékekről
A tetováláshoz használt festékek vagy fémoxidokból (pl. krómoxidból) készülnek, vagy szintetikus anyagúak. Kérdezzük meg a tetoválómestertől, milyen festéket használ, és írjuk fel az adatokat (beleértve a gyártót és a gyártási számot is), hátha később allergiás reakció lép fel. A bőrgyógyász hatékonyabban tud kezelni, ha pontosan tudja, milyen anyag váltotta ki a reakciót.
Néhányan arra panaszkodnak, hogy a tetovált bőrfelület fényérzékeny, de egyelőre nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a tetoválás hosszú távon hatással lenne a bőr UV-érzékenységére.
Minta veszély nélkül
A tetoválás viszonylag biztonságos, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem jár semmilyen veszéllyel. Jó néhány hepatitis B fertőzésről bizonyosodott be, hogy egy tetováló stúdióból származik. Olykor a nem megfelelően fertőtlenített tű a fertőzés forrása. A veszély csökkentése érdekében a tetoválást végzőknek gondoskodni kell:
• autoklávról (hővel sterilizáló berendezés),
• egyszer használatos tűkről, amelyeket átszúrhatatlan csomagolásban dobnak el.
• Az összes felhasznált eszköz fertőtlenítéséről két ügyfél tetoválása, sőt egyazon ügyfélen készített két tetoválás között is.
• A tetoválást végző alaposan mossa és szárítsa meg a kezét, majd húzzon gumikesztyűt, a berendezéseket pedig takarja le műanyag védőfóliával.