Régen az élelmiszereket jégveremben fagyasztották le, amely tele volt a tóról, folyóról fáradságos munkával kivágott jégtömbökkel. Ma természetesnek vesszük azt a luxust, hogy télen zsenge borsót eszünk, vagy gurulós málnát az év bármely szakában. De a fagyasztott élelmiszerek nemcsak kényelmet jelentenek, fagyasztással lehet a legjobban megőrizni a friss élelmiszerek tápanyagtartalmát is. A legjobb pillanatban leszedett zöldség még frissebb is, mint a „friss”-nek mondott áru, amely napokig, esetleg hetekig áll a szupermarketben.
A hideg tények
A felengedett, majd ismét lefagyasztott élelmiszerekben nagy jégkristályok képződnek. Ezek felszakítják a sejtfalakat, amitől az étel löttyedt lesz, amikor kiolvasztjuk, levet enged. Ha a kieresztett lé veszendőbe megy (pl. gyümölcsök esetében), az számos tápanyagot, vízben oldódó vitamint (pl. C-vitamint), vihet magával. A jégkristályok kialakulásának megakadályozására tartsuk a fagyasztó hőmérsékletét -18 Celsius fok alatt, és rakjuk jól tele, mert így már megfelelően lehűtött élelmiszer nehezebben melegszik fel. Ne vegyünk olyan fagyasztott élelmiszert, amelynek a csomagolásán jégkristályok vannak, mert ez arra utal, hogy az élelmiszer valamikor felengedett. A fagyasztott élelmiszereket vegyük meg utoljára, és ezeket pakoljuk el először.
Lefagyasztáskor szorosan csomagoljuk be az ételt fagyasztótasakba, esetleg alufóliába. Ha a fagyasztás vagy fagyasztva tárolás során az élelmiszer felülete erősen kiszárad, az világos foltok formájában jelentkezik, ezt nevezik szaknyelven „fagyfoltosodásnak”. A fagyfoltos területek, azon túl, hogy esztétikai hibát jelentenek, íz elváltozást is okoznak. Ennek elkerülésére célszerű, ha az élelmiszer a tárolás során nem érintkezik nedvszívó anyaggal, a csomagolás légmentes és párazáró.
Áramkimaradás esetén, ha az élelmiszerek kezdenek kiengedni, azonnal főzzük meg őket. A már kiengedett élelmiszereket ne használjuk fel, inkább dobjuk ki! |
Húsok esetén azt, hogy mennyi ideig tárolható fagyasztott állapotban, elsősorban az azokban lévő zsír mennyisége és minősége határozza meg. A zsírok ugyanis a fagyasztva tárolás kis hőmérsékletén is reagálnak a levegő oxigénjével, aminek következtében avasodnak. Minél zsírosabb a hús, annál rövidebb ideig tárolható. Húskészítmények lefagyasztása a vendéglátásban jogszabályi előírás alapján tilos.
A helyes kiolvasztás
Az élelmiszert veszélyes a konyhapulton kiolvasztani, mert a belseje fagyott marad, miközben a külső része 4 Celsius fok fölé melegszik, és a baktériumok elszaporodnak benne. Íme néhány biztonságosabb kiolvasztási módszer.
• A hűtőben. Bár igen biztonságos, de az élelmiszer kiolvadásához 2 kg-onként 24 órára van szükség.
• Hideg vizes fürdő. Gyorsabb. Tegyük az élelmiszer jól záródó tasakba, és állítsuk hideg vízbe, 30 percenként cseréljük a vizet.
• Mikrohullámú sütő. Leggyorsabb módszer. Kövessük a csomagoláson lévő utasításokat vagy a mikro kezelési útmutatóját.